Nejvyšší soud v Pákistánu rozhodne o osudu Asie Bibiová. Muslimští extrémisté požadují její smrt

Islamabád – Pákistánský nejvyšší soud příští týden rozhodne v případě křesťanské matky Asie Bibiové. Radikální islamisté nadále vyžadují její popravu.

Nejvyšší soud Pákistánu bude 29. ledna přezkoumávat petici vydanou islamisty, která vyzývá k tomu, aby se její osvobozující rozsudek byl změněn. Pokud soud odmítne návrh, Bibiová bude konečně moci odejít z Pákistánu, řekl její právník pro Dawn.com.

Bibiová byla před osmi lety odsouzena k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda. Obvinění byla zproštěna na konci října a o týden později mohla opustit vězení. Údajně byla převezena do ochranné vazby na utajeném místě.

Rozhodnutí pákistánského nejvyššího soudu o zproštění viny Bibiové vyvolalo demonstrace radikálních muslimů po celém Pákistánu. Demonstranti požadovali, aby žena byla veřejně oběšena a s ní i trojice soudců, kteří křesťanku osvobodili. Protesty skončily až poté, co pákistánské úřady slíbily, že propuštění Bibiové odloží a nedovolí jí opustit zemi.

Podle Mulúka by se chtěla jeho mandantka odebrat do jakékoli země, která udělí víza jí a její rodině. Mulúk také uvedl, že žádná země zatím nenabídla Bibiové přijetí, a proto žena s rodinou zatím Pákistán neopustila. Podle dřívějších zpráv ale několik zemí, včetně Kanady, Španělska a Itálie, Bibiové nabídlo azyl, připomněla agentura AP.

Americká vláda nově zařadila Pákistán do seznamu zemí systematicky porušujících svobodu vyznání. Na seznamu je deset států světa, které Washington řadí k nejagresivnějším při potlačování náboženských svobod.

Pákistán byl dosud zařazován do vedlejšího „kontrolního“ seznamu, kde jsou nyní Rusko a Komory. Zařazení do hlavního seznamu může podle agentury AP teoreticky vyvolat možnost sankcí. Podobné tresty ale zatím Spojené státy za porušování svobody vyznání neuplatnily.

V hlavním seznamu jsou kromě Pákistánu Barma, Čína, Eritrea, Írán, Saúdská Arábie, Severní Korea, Súdán, Tádžikistán a Turkmenistán.

Kvůli podpoře křesťanky Bibiové byli v roce 2011 zavražděni pákistánský ministr pro menšiny a guvernér provincie Paňdžáb, kterého zastřelil člen jeho vlastní ochranky. V důsledku posledního vývoje případu úřady posílily bezpečnostní opatření u kostelů, stejně jako u sídla nejvyššího soudu v Islámábádu. Ve městě Multán už policie po střetech zadržela několik demonstrantů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Rádi byste nám pomohli pokračovat v této misi a měli tak možnost se na ní spolu s námi podílet?

 

-mn-, The Christian Post, ČTK Foto: screenshot YouTube

Tags: ,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář