Papež: Civilizace potřebuje energii, ale užívání energie nemá civilizaci zničit!

Vatikán – Papež v sobotu promluvil k neobvyklému publiku, tvořenému představenstvem šesti ropných společností (ExxonMobil, Eni, British Petroleum, Royal Dutch Shell, Equinor a Pemex).

Přibližně padesátka těchto průmyslníků se vůbec poprvé sjela do Vatikánu, a to na sympozium pořádané Papežskou akademií věd a vatikánským Úřadem pro integrální lidský rozvoj na téma přechodu k novým energetickým zdrojům a péče o společný dům (Energy Transition and Care for our Common Home).

V obsáhlé promluvě načrtnul papež křesťanský pohled na energetickou problematiku: „Vědecko-technický pokrok umožňuje stále rychlejší komunikaci – řekl v úvodu papež. Zpráva, ať pravdivá nebo falešná; idea, ať už dobrá či špatná nebo metoda účinná či scestná se rozšíří během několika sekund. Také lidé se mohou setkávat a zboží lze směňovat mezi kontinenty v takových rytmech, rychlostech a intenzitách, jež byly dosud nepředstavitelné. Tento pohyb masy informací, osob a věcí potřebuje spoustu energie, a musíme konstatovat, že existuje příliš mnoho těch, kdo nemají přístup k elektrické energii. Mluví se v této souvislosti dokonce o více než jedné miliardě lidí.“

„Existuje »falešný předpoklad, že je k dispozici neomezené množství energie a zdrojů a že jejich obnova je otázkou krátkého času a že negativní důsledky manipulace s přirozeným řádem věcí příroda dokáže snadno absorbovat.“pokračoval papež František.

„Energetická otázka se tak stala jedním z hlavních teoretických i praktických problémů mezinárodního společenství. Na přístupu k této otázce závisí kvalita života i to, zda bude dosaženo schůdného řešení konfliktů v různých částech světa, anebo zda se jim v důsledku hlubokých ekologických nerovností a nedostatku energie dostane dalších pohonných hmot, aby nadále hořely a ničily sociální stabilitu a lidské životy.“

Papež v této souvislosti zdůraznil nezbytnost dlouhodobé globální strategie a spolupráce všech lidí dobré vůle. Za žádoucí označil Pařížskou dohodu o klimatu z roku 2015, která doporučuje snižování spotřeby fosilních paliv s cílem omezit růst globálního oteplování způsobeného škodlivými emisemi.

„Znepokojující je rovněž hledání dalších rezerv fosilních paliv, ačkoli Pařížská dohoda jasně vybízí k omezování jejich těžby. Proto je zapotřebí, aby společně diskutovali průmyslníci, investoři, badatelé i uživatelé o přechodu k alternativním zdrojům a jejich dalšímu hledání. Civilizace potřebuje energii, ale užívání energie nemá civilizaci zničit!“

Na závěr své promluvy řekl představeným největších globálních ropných koncernů:

„Drazí bratři a sestry, obracím se k vám, kteří jste obdrželi tolik schopností a zkušeností, a chtěl bych vás vybídnout, aby ti, kdo prokázali svoje dovednosti v obnově a zlepšování kvality života mohli svým nasazením a svými odbornými kompetencemi v dnešním světě odpomoci jeho dvěma velkým slabinám: chudým a životnímu prostředí. Vybízím vás, abyste se stali představiteli takové globální energetické transformace, jež dbá na všechny národy této planety, na budoucí generace, na všechny druhy a ekosystémy.“

 

Zdroj: Vatikánský rozhlas  Foto: Wikimedia Commons 

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář