Pomohou falešná proroctví transformovat charizmatické hnutí?

Miliony lidí sledovaly během volební noci, jak v přímém přenosu klesají šance Donalda Trumpa na znovuzvolení do Bílého domu.  Jeremiah Johnson seděl doma v před televizorem a nevěřil svým očím.

Mnozí předpokládali, že bývalý prezident volby vyhraje; Johnson patřil mezi charismatické vůdce v USA, kteří o tom v Božím jménu prorokovali.

Když se 4. listopadu Spojené státy probudily se zprávou, že vede Joe Biden, poslal Johnson na svůj seznam adresátů „prorocké varování“ s tím, že on a „společenství duchovně zralých proroků“ jsou v tom zajedno: Trump vyhrál.

SOUVISEJÍCÍLekce z neúspěšných proroctví o Donaldu Trumpovi by mohla vést k pokoře

„Buď lživý duch naplnil ústa mnoha důvěryhodných proroků v Americe, nebo Donald J. Trump skutečně vyhrál a jsme svědky ďábelského plánu, podle kterého se snaží ukrást naše volby,“ napsal Johnson svým následovníkům. „Z celého srdce věřím, že to druhé je pravda.“

Dnes se při vzpomínce na svá slova stydí.

Na rozdíl od těch, kteří nadále trvali na tom, že Trump zvítězil, počátkem roku 2021 prošel Johnson vnitřní transformaci. Nyní by sotva poznal osobu, která psala tehdejší text.  Místo toho říká, že Bůh si citlivě použil chaotický čas voleb k zahájení hluboké duchovní změny v jeho životě, kterou pozorovala jeho manželka a okolí.  

Jak informuje portál Christianity Today, Jeremy Johnson v lednu činil veřejné pokání a v březnu ukončil činnost křesťanské organizace nesoucí jeho jméno. „Říkám lidem, že mám pocit, že jsem byl zachráněn – cítím Boží laskavost. Cítím, jak mne vychovává. Prolil jsem množství slz a děkoval Pánu za toto duchovní zastavení.“

Johnsonovi je teprve 33 let, ale kdykoli se teď postaví za kazatelnu, tak je z něj cítit rozvaha. Když se dnes ohlédne zpět, tak jasně vnímá, jak se prezidentské volby staly přelomovým obdobím pro jeho službu.

Boží dotyk vnímá od svého početí v lůně své matky, která ve snu dostala pokyn, aby svému synu dala jméno Jeremiah. Narodil se mrtvý, protože měl kolem krku omotanou pupeční šňůru a nemocniční personál měl plné ruce práce s oživováním. Po úspěšném návratu malého Jeremiaha k životu mu zdravotníci dali přezdívku „zázračné dítě“.

Syn charismatického pastora vyrostl v domácnosti s vírou, že Duch svatý je dnes živý a aktivní a pracuje prostřednictvím nadpřirozených darů, tak jak o tom Pavel píše v 1. Korintským ve 12. kapitole.  Když Johnson káže a prochází se po sboru v džínách a v saku, občas se pozastaví, aby pronesl „prorocké slovo“, o kterém vnímá, že je má sdílet s někým v publiku – často se jedná o pasáž z Bible nebo připomínku určité Boží vlastnosti.

Když v roce 2015 prorokoval, že Trump vyhraje volby, byla republikánská kandidátka stále plná dalších jmen, Jeho poselství tehdy neuniklo pozornosti charismatických lídrů.   

Když se dnes ohlédne zpátky, vidí nebezpečí v tom, že se mu dostávalo stále více pozornosti a lidé chtěli slyšet o prezidentských volbách. „Devět z deseti zvěstí, které jsem kázal, se týkaly Pána, nic politického ani aktuálního, ale protože ta politická by se stala virální nebo upoutala pozornost tolika lidí, myslím, že se to celé stalo toxickým a postupem času taky nebezpečným,“ říká pro Christianity Today.

Poté, co vyšlo najevo, že Trump prohrál, Johnson se stáhl do samoty, aby se modlil a postil. Ukončil veškerou svou veřejnou službu, čímž ztratil partnery, kteří mu posílali finanční dary, aby mohl trávil čas s jen s Bohem.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

To, co následovalo, byl pocit svobody a lehkosti. Tento zážitek popisuje tak, že Bůh ho vyvedl z místnosti „plné pastí,“ kde se duchovní věci mísily s těmi politickými.

SOUVISEJÍCÍSektářský trumpismus je hanbou amerického evangelikalismu

Stejně jako Johnson také jeden z jeho mentorů pastor Loren Sandford z Denveru prorokoval Trumpovo druhé vítězství a veřejně se za svá prohlášení omluvil.

Oba však šokovalo, že se na jejich hlavy vznesla lavina odsouzení a kritiky za to, že činili pokání a ne, že měli falešná proroctví.

Rick Joyner, spisovatel a kazatel, který založil organizaci Morning Star Ministries, se připojil k televiznímu evangelistovi Jimu Bakkerovi a předpovídal, že země by se měla připravit na občanskou válku mezi republikány a demokraty. Jeff Jansen prohlásil, že Trump je stále prezidentem a armáda pracuje na odstranění Bidena od moci.

Jak se ale blížil termín inaugurace, stále více lidí mělo otázky, proč se slíbená proroctví nenaplňují a celé charizmatické hnutí se podle Sandforda ocitlo v „obrovském chaosu“. 

„Tolik Božích lidí trpí a svět se nám posmívá, protože si myslí, že naše víra v Ježíše je stejně falešná jako tato neúspěšná proroctví,“ zněla výtka od Michaela Browna, uznávaného charismatického vůdce. „A pak se jen diví, jak se mohou všichni ti proroci mýlit?“

Brown, Sandford a Johnson se nyní snaží poukázat na chyby, ke kterým došlo, a pokusit se o obnovu.  „Věřím, že Bůh chce právě teď něco udělat v charismatickém hnutí, v prorockém hnutí,“ řekl Johnson v únoru. „Věřím, že Bůh chce, abychom se pokořili. Věřím, že Bůh chce, abychom se dívali dovnitř. Věřím, že Bůh chce, abychom si kladli hluboké otázky a hledali na ně odpovědi.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 16. července 2021 Foto: Wikimedia Commons – Donald Trump

Tags: ,,,,,,,,,,

5 Komentáře

 1. Johnson podle mě žádnou vnitřní reformací neprošel ale prostě neměl na výběr a přizpůsobil se tlaku mediím tohoto světa.

  Odpověď
 2. Nedokážu pochopit, že nějaký věřící člověk mohl sympatizovat s Trumpem. Vždyť ten člověk se dopustil tolika lží. Nikdo nejsme dokonalí a každý se občas mýlíme. Když slušný člověk řekne veřejně nějaký nesmysl, omluví se, případně zaplatí vzniklou škodu. Trump na twitteru chrlil spousty nesmyslů, ale nikdy se neomlouval. To by mělo být pro věřícího člověka jasným znamením, že se jedná o ničemu. Evangelikálové Trumpa podporovali kvůli jeho konzervativní devótní rétorice. Nechápu, že naletěli jeho přetvářce. Vždyť jeho život (pohlavní promiskuita, podkuřování Putinovi) byl v hlubokém rozporu s křesťanskými zásadami.

  Odpověď
 3. Prostě křesťané jsou různí. Někteří věřili a věří Trumpovi. Někteří věřili a věří Babišovi. Někteří podporují fašizujícího Okamuru… Někteří věří komunistům… Potkal jsem dokonce některé, kteří volili kdysi NEI (nová erotická iniciativa)… Představa, že je nějaká 1 jediná možná křesťanská strana je omyl…
  Podobně v česku je nějaké procento lidí, kteří chtějí vystoupit z EU a připojit se k Rusku… i mezi křesťany. Docela dost lidí zde o demokracii nestojí a raději by nějakou formu diktatury, i mezi křesťany… Někteří kazatelé navrhují imigranty prostě střílet… jiní zase káží, že bylo za komunistů mnohem lépe… Co teprve prostí členové církví? Každý to nebere stejně, jako Vy. Přesto jsme povoláni se vzájemně milovat.

  Odpověď
  • Vystoupit z EU nejde, jsme jako moucha v pavučině. Připojit se k Rusku je hloupost, ale současná politika k němu je ještě hloupější. Když Okamura odmítá řízenou migraci a EU totalitu – to je fašismus? Pravý opak, to je vlastenectví. To co je pravda nazveme lží, skvělé. Trump volby vyhrál, ale podvodem byl vyřazen. Takže falešná proroctví jsou falešná?

   Odpověď

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář