Ptal jsem se: „Bože, líbí se ti tady?“

S Tomášem Samiecem o SAMu

S jakou myšlenkou byl SAM odstartován?

Zkouším si teď vzpomenout, které myšlenky se mi honily hlavou během úvodní bohoslužby a úvodního projevu. Oscilovaly mezi únavou z předchozích dnů příprav a očekáváními, jaké to bude, jestli se všechno povede tak, jak jsme si přáli. Protože když se něco má povést dobře, nestane se to samo od sebe. Příprava letošního SAMu si samo sebou vyžádala hodně úsilí všech členů týmu.  A „Samo sebou“, toto sousloví bylo hlavní myšlenkou letošního SAMu, pokud se teda ptáš na toto.

Jak se poslední letošní ročník od toho prvního liší?

Tak to je těžká otázka, protože toho úplně prvního, který se konal v roce 1999, jsem se neúčastnil. Ale od druhého ročníku, kdy byl poprvé použit název Sjezd alternativní mládeže (SAM), jsem nevynechal ani jeden. Spousta věcí zůstala stejná, jako třeba místo konání na farní zahradě SCEAV v Orlové, druhý srpnový víkend coby termín konání se taky opakuje. Programová koncepce orámovaná ranní a večerní bohoslužbou, den vyplněný tematickými semináři a workshopy, večerní koncerty, důraz na pestrost, ekumeničnost a alternativnost, čajovna coby prostor pro setkávání… to jsou prvky, které dělají SAM SAMem, a snad vždycky budou. 
Rozdíl je ale například v tom, že některé role v organizaci SAMu přebraly děti těch, kdo SAM před čtyřiadvaceti lety nastartovali.A že už nepoužíváme název Sjezd alternativní mládeže, ale pouze SAM.

Připadá mi vtipné vždy použít slabiku sam v programu festivalu. Co ta letošní Samosebou znamenala?

Jo, to je taková naše hravost v praxi. Od druhého ročníku SAMu se snažíme vždycky do názvu ročníku propašovat písmena„SAM“. V posledních letech ale narážíme na fakt, že už jsme mnoho slov obsahujících tato písmena použili. A těch, které jsou nosné pro postavení celého programu okolo nich, je stále méně. Pro letošek jsme ale ještě s Boží pomocí vyštrachali sousloví „samo sebou“ a ukázalo se jako fakt bohaté. Po chvíli přemýšlení a brainstormingu jsme našli taky spoustu aplikací, jak to heslo uchopit v křesťanském rámci. Uvědomili jsme si, že nic dobrého, kvalitního a krásného se nestane samo od sebe, a že přece dobrota, dokonalost a krásna jsou Božími atributy, no a pak už to jelo samo…  Uviděli jsme, že má cenu se zabývat základními tématy, jako třeba že jsme se na světě neocitli samo sebou, že naše spása není samo sebou, že dobré vztahy taky potřebují péči, že samo sebou nebudeme zdraví, pokud se o to nepřičiníme, atd.

SOUVISEJÍCÍDavid Novák: Nerozumím bohorovnému klidu těch, kteří jsou v čele vymírajících církví a sborů

Jak festival financujete?

Asi jako většina neziskových akcí, část nákladů pokrýváme z účastnických poplatků, ale velká část vždycky musí přijít od dárců a sponzorů. Máme to dobré v tom, že nás Město Orlová vnímá jako hodnotnou akci, která má ve městě dlouhou tradici, a tak nás podporují. Podporuje nás také vedení SCEAV, jejímiž členy mnozí z nás jsou. Jelikož máme v týmu šikovného Milana Zielinu, který už dobře ví, kdy a kam poslat jakou žádost o grant, podpořila nás letos taky Nadace OKD, automobilka Hyundai a Ministerstvo kultury České Republiky. Ale taky nás obdarovalo nemálo jednotlivců, za což jsme samo sebou obrovsky vděční. 

Jak vypadá návštěvnost? A jak se proměňuje skladba návštěvníků?

Je to pestré. Máme účastníky, kteří na SAM přijíždějí pravidelně každý rok, máme účastníky, kteří nás objevili teprve nedávno, ale přijíždějí pravidelně, máme taky každoročně účastníky, kteří k nám přijedou poprvé, v současné době je to především mladí dospělí. 
Co se týče počtů, asi vždycky budeme menší nemainstreamovou akcí na periferii, takže neočekávám vyšší stovky návštěvníků, ale třeba letos jich byla téměř tři sta. Mnozí nepřijeli na celý SAM, ale zaujal je třeba jeden host, či kapela, a tak prostě přišli, byť jen na chvíli. Tím, že nezveme pouze křesťanské řečníky a muzikanty, přichází taky nemálo lidí, kteří s církví nemají mnoho společného, což vnímám jako úspěch. 

Podle čeho jsi letos vybíral řečníky?

Tak rovnou opravím, že řečníky jsem nevybíral jen já, v týmu je nás na to více. Ale přemýšleli jsme, koho známe, kdo může mít blízko k tématu „samo sebou“, nebo kdo by nás mohl obohatit nějakým zajímavým aktuálním tématem, a pak jsme ty lidi prostě oslovili. A tak se povedlo, že třeba o tom, jak mít dobré manželství, nám přijel povídat Jan Zajíček, který před lety zakládal a dlouhá leta vedl Centrum pro rodinu. Jak být sám sebou se svou jinakostí nám povídal Marek Macák, jak mít dobrý hlasový projev nám přijela ukázat Lucie Endlicherová z Rádia 7, jak pracovat na dobrých vztazích přijel přednášet také Lukáš Targosz, nebo stinné stránky pornografie nám přijel popsat Pete Lupton. A také nám své knihy přijela představit spisovatelka Hana Pinknerová. 
Druhou skupinou řečníků jsou kazatelé na bohoslužbách. Tam jsme oslovovali kazatele napříč ekumenickým spektrem a nabízeli jsme jim možnost promyslet některé aplikace tématu„samo sebou“. A tak u nás kázali například už zmíněný Lukáš Targosz z Hradecké církve Element, která se řadí do Apoštolské církve, Jindřich Novák taky z AC, kázal u nás Starokatolík a univerzitní pedagog Cezary Mizia, barvy Církve Bratské hájil David Rajca a naši SCEAV zastupovali Ondra Stroka a Vladek Szkandera. 

SOUVISEJÍCÍ – Jiřina Gina Čunková: Služba smíření mezi katolíky a protestanty byla silným momentem celé akce 

A kapely?

Kapely byly prvními hosty, které jsem začal oslovovat a bookovat už v prosinci. V nich také spočívá specifikum SAMu. Nechci, aby u nás vystupovaly apriori křesťanské kapely, ale aby zde hrály kapely kvalitní a zajímavé i pro necírkevní veřejnost. Pokud hledáte křesťanský mainstream, týden po SAMu je United. Štve mě, že současná tvorba křesťanských kapel se víceméně omezila pouze na žánr worship, který vidím jako spoutaný konvencemi a zacyklený sám do sebe, proto mě nezajímají. To si dovoluji tvrdit jako muzikant, který dlouhé roky worship také tvoří. 
Je pro mě mnohem zajímavější pozvat elektronické Noisypots, kteří jsou neskutečně originální, hraví a struhující, nebo naopak zadumaného písničkáře Mirka Kemela, který, i když se za křesťana nepovažuje, přinesl obrovskou porci kreativity a hlubokých sdělení. Jeho koncert byl nádherným výletem do krajiny klidu, krásy a poutavých příběhů. Na poslední večer jsme pozvali rockové harcovníky Safenat Paneach, kteří přijeli představit nejen novou desku, ale taky sdílet tajemnou krásu zabalenou do rockového nářezu. 
Každý SAM zakončujeme také večerem chval a letos nás tím provedla kapela Hledá se, kterou tvoří rodina a přátelé Oty a Hanky Pinknerových. Nemám rád, když se z křesťanských písniček stane „takovej ten českej vorčip“. V jejich podání ale byl večer chval art rockovou oslavou, na hony vzdálenou mainstreamu. Zážitek to byl náramný!

Jsi spokojený s posledním ročníkem?

Na tuto otázku je asi ještě brzy. Pořád ve mně doznívají ty krásné a pozitivní zážitky, které si chci uchovat, ale pořád si ještě silně vybavuji i různé stresy a tlaky, které k organizaci akcí patří, ale vím, že časem vyvanou. 
Jsem rád, že se nám podařilo vše připravit, jsem rád, že nakonec vše, co bylo potřeba zvládnout, vyšlo dobře. Jsem rád, že na SAM pořád přijíždí dost lidí. Letos jsme měli před začátkem akce registrován nejvyšší počet v historii, celkem na SAM přijelo bezmála tři sta návštěvníků. Přál bych si získat více pomocníků k organizaci, i pomocníků na místě. 
Měl jsem momenty, kdy jsem si říkal „Bože, líbí se ti tady? Je to tak, jak ti to dělá radost? Nebo jsme to zvrtali? Prosím tě, buďto nás potvrď, nebo nás úplně zruš.“ A zatím jsem si všímal spíše, že se mu tam líbí a že se k SAMu přiznával, když třeba v těžkých momentech najednou přišlo řešení.

Co reakce návštěvníků?

Asi ze mne jde strach, protože mi nikdo zatím nedal negativní zpětnou vazbu. Anebo se lidem letošní SAM opravdu líbil, protože reakce prozatím dostávám pouze vděčné, pozitivní, až nadšené.

A plány na příští rok?

Udělat SAM není samo sebou, takže už máme domluvenu schůzku v září, kdy letošní ročník zhodnotíme a probereme, hlavně zda a snad i jak začneme připravovat další rok. Bylo by hezké doklepat to do pětadvacítky. Potřebujeme ale posílit tým a vyvarovat se kopanců, které nám letos ztěžovaly život. Nestane se to samo sebou, ale pokud to tak Pán Bůh bude ještě chtít, stane se to.

Děkuji za rozhovor.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Hana Pinknerová Datum: 20. srpna 2023 Foto: Facebook Tomáš Samiec

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář