Reuters: Židovský uprchlík z Ukrajiny slaví chanuku v maďarském táboře

Balatonöszöd – Starší muž s komunitou chasidských židovských uprchlíků z Ukrajiny zapálil první chanukovou svíčku. Se souvěrci letos slaví svátky světla, chanuku, v uprchlickém táboře v Maďarsku na břehu Balatonu, kde našlo útočiště na 150 lidí, píše agentura Reuters.

Saul Melamed poprvé uprchl z Doněcku do Kyjeva několik let předtím, než letos v únoru začala ruská invaze na Ukrajinu. Teď zpívá a slavnostně zapaluje svíčku spolu s rodinami, které tráví daleko od domova svou prví chanuku.

SOUVISEJÍCÍDnes večer začíná osmidenní židovský svátek chanuka, známý jako svátek světel

„Myslím, že materiálně je to tady jiné, protože u nás doma jsme měli velmi krásný stříbrný svícen. Ale na druhou stranu tady máme komunitu a vřelou atmosféru chanuky,“ říká s úsměvem Melamed. „Pořád doufám, že se na Ukrajinu vrátím. Nemohu být takový optimista, abych věřil že to skončí do příštího léta. Vypadá to, že to bude trvat dost dlouho, ale přesto mám v plánu se vrátit,“ dodává.

Uprchlické středisko Machne Chabad, uzpůsobené potřebám ukrajinských židovských uprchlíků, stojí v malé obci Balatonöszöd a provozuje ho Sdružení maďarských židovských obcí a Federace židovských obcí Ukrajiny. Jedná se o největší židovský záchranný tábor v Evropě, který je otevřen všem Židům prchajícím před válkou na Ukrajině.

Tábor poskytuje přístřeší, košer stravu, synagogu a komunitu pro udržování chasidských tradic a náboženského života. Využívá prostor bývalého rekreačního zařízení komunistických funkcionářů. Náklady na osobu a den se pohybují mezi 20 a 30 dolary, většinu hradí dárci ze Spojených států.

Táborem už prošlo na 2000 lidí; někteří se zdrželi jen krátce před cestou do Izraele, západní Evropy nebo Spojených států; některé rodiny se zde usadily na delší dobu.

Válka rozvrátila prosperující židovský náboženský život na Ukrajině. Více než polovina komunit byla evakuována a našla útočiště v Evropě a Izraeli.

Chasidismus se zrodil před 300 lety právě na Ukrajině a v této zemi žila před druhou světovou válkou jedna z největších židovských komunit na světě. Čítala zhruba 250 až 500 tisíc lidí, většinou chasidských židů.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: ČTK Datum: 21. prosince 2022 Foto: Wikimedia Commons – ilustrační

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář