Rodný dům Elieho Wiesela byl počmárán antisemitskými nápisy

SIGHET – Rodný dům židovského spisovatele a nositele Nobelovy ceny za mír Elieho Wiesela byl v noci z pátka na sobotu počmárán. V sobotu 4. srpna o tom místní média informovala rumunská policie.

Na stěnách domku, kde Wiesel před válkou prožil svoje dětství, zatím neznámý pachatel nasprejoval nápisy jednak přímo proti Wieselovi: nazval jej „židovským nacistou“, který je „v pekle s Hitlerem“ a „antisemitským pedofilem“. Další nápisy se týkaly Angely Merkelové, Ruska a Vladimira Putina a Donalda Trumpa.

Roku 2014 bylo ve Wieselově rodném domě otevřeno edukační centrum o holocaustu. Tehdy při inauguraci Ellie Wiesel řekl, že je mu „hlubokou ctí“, že se jeho bývalý domov stane místem, kde se bude místní rumunská populace učit o holocaustu. Policie ve snaze najít pachatele nyní dává dohromady videa z bezpečnostních kamer na přilehlých budovách.

V tiskové zprávě, kterou citoval rumunský zpravodajský portál Realitatea, izraelská ambasáda v Rumunsku vyjádřila nad incidentem „zděšení“ a odsoudila tento „bezprecedentní antisemitský čin“. Podle rumunského zpravodajství rovněž ambasáda poděkovala policii a místním úřadům, že graffiti promptně odstranily a sdělila, že doufá, že pachatelé budou brzy identifikováni.

V roce 1944, když bylo Eliemu Wieselovi 15 let, byl se svou rodinou a spolu s ostatními Židy z města Sighet a přilehlé oblasti, internován v ghettech. O pár měsíců později bylo 131 639 z nich transportováno do Osvětimi, kde byla převážná většina zavražděna. Wiesel a jeho rodina byli mezi 14 tisíci rumunskými Židy z města, kteří byli převezeni do Osvětimi v květnu 1944. Celkově na Rumunskem kontrolovaném území během holocaustu zemřelo nebo bylo zabito mezi 280 tisíci a 380 tisíci rumunských a ukrajinských Židů.

Ellie Wiesel byl kvůli svému dílu i aktivismu často spatřován jako „přední světový mluvčí o holocaustu“, kdy bylo vyhlazeno 6 milionů Židů. Zemřel v červenci 2016 v New Yorku ve věku 87 let.

 

Zdroj: ztis.cz  Foto: Wikimedia Commons, Dům v Sighetu, kde žil až do svých 15 let Elie Wiesel.

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář