Zemřel zakladatel křesťanské televize CBN Pat Robertson 

Zemřel významný konzervativní křesťanský teleevangelista a někdejší kandidát na prezidenta Pat Robertson, který byl známý jako dlouholetý moderátor populárního pořadu „Klub 700“. Bylo mu 93 let.

CBN News vydala prohlášení, ve kterém oznámila, že Robertson zemřel ve svém domě ve Virginia Beach. Robertsona přežily čtyři děti, 14 vnoučat a 24 pravnoučat.

„Pat Robertson zasvětil svůj život hlásání evangelia, pomoci potřebným a výchově další generace,“ uvedla CBN.

„Pat měl hlad po poznání Pána a chtěl se se světem podělit o Ježíšovu lásku a věrnost. Jeho srdeční touhou bylo, aby všichni lidé poznali Ježíše.“

SOUVISEJÍCÍ Zemřel vlivný americký evangelikál Pat Robertson

Podle Christian Post se Robertson narodil 22. března 1930 v Lexingtonu ve Virginii jako Marion Gordon Robertson a dosáhl značného vzdělání: v roce 1950 získal bakalářský titul s vyznamenáním na Washington and Lee University, v roce 1955 získal titul doktora práv na Yale a v roce 1959 získal titul magistra teologie na New York Theological Seminary.

Robertson sloužil jako záložník u americké námořní pěchoty a byl během války v 50. letech vyslán do Koreje, kde sloužil především na velitelství několik kilometrů od fronty. 

V roce 1960 byl Robertson ordinován na baptistického duchovního ve sboru Freemason Street Baptist Church v Norfolku ve Virginii. Později byl jeho ordinační slib zrušen, když v roce 1988 kandidoval na prezidenta Spojených států.

V roce 1954 se Robertson oženil s Adelií Elmerovou, jejich svazek trval až do její smrti v roce 2022. Manželé měli čtyři děti, včetně současného hlavního moderátora pořadu „Klub 700“ Gordona Robertsona.

V roce 1960 Robertson založil společnost Christian Broadcasting Network (CBN). Její stěžejní pořad „Klub 700“ zůstal pravidelnou součástí celostátní televize až do 21. století.

SOUVISEJÍCÍ – Zemřela manželka televangelisty Pata Robertsona

Christian Broadcasting Nerwork, která vznikla jako místní televizní stanice v Portsmouthu ve Virginii, lze nyní sledovat po celém světě.

„Dnes je CBN mnohostrannou neziskovou organizací, která poskytuje programy prostřednictvím kabelového, televizního a satelitního vysílání do přibližně 200 zemí a má nepřetržitou telefonní modlitební linku,“ uvádí se na internetových stránkách stanice.

„Mezinárodní služba CBN pracuje ve 122 různých jazycích, od mandarínštiny po španělštinu a od turečtiny po velštinu.“

V roce 1977 Robertson založil Regent University ve Virginia Beach a řadu let působil jako její prezident a rektor. V následujícím roce založil společnost Operation Blessing International Relief and Development Corporation.

V roce 1990 Robertson založil a spolupředsedal společnosti International Family Entertainment, Inc. která se stala televizní stanicí Fox Family Channel a poté ABC Family, když ji v roce 2001 koupila společnost Disney.

Robertson se také v roce 1990 podílel na založení konzervativní právní firmy American Center for Law & Justice a je autorem téměř 20 knih, a to jak beletrie, tak literatury faktu.

Mezi Robertsonovy knihy patří Beyond Reason: How Miracles Can Change Your Life (1985), The New World Order (1991), The End of the Age (2002), The Ten Offenses (2004) a America’s Dates With Destiny.

V roce 1986 Robertson oznámil svůj záměr usilovat o republikánskou nominaci na prezidenta ve volbách v roce 1988. Přestože jeho kampaň byla dobře financována a v Iowě a Minnesotě dosáhl silného výsledku, nakonec nominaci prohrál s Georgem Bushem mladším.

V roce 1987 Robertson založil konzervativní politickou organizaci Křesťanská koalice. V 90. letech začala Křesťanská koalice vydávat nestranické volební příručky, které se rozdávaly v kostelích. V roce 1999 úřady odepřely organizaci status osvobození od daní na základě stížností, že tyto příručky jsou stranické.  

Kontroverzní výroky  

Jako veřejně činná osoba, která se často vyjadřovala k sociálním otázkám, náboženství a politice, si Robertson často vysloužil odpor za provokativní výroky, zejména v době, kdy byl moderátorem pořadu „Klub 700“.

Dva dny po teroristických útocích z 11. září 2001 si Robertson pozval do pořadu Klub 700 reverenda Jerryho Falwella. Když Falwell řekl, že 11. září může za rostoucí přijímání sociálně liberálních myšlenek v Americe, Robertson odpověděl: „Naprosto s ním souhlasím.“

Krátce po odvysílání pořadu vydal Robertson prohlášení, v němž objasnil, že „za útoky na tento národ není odpovědný nikdo jiný než teroristé a národy a lidé, kteří jim to umožnili a ukrývali je“.

V roce 2010 po ničivém zemětřesení, které postihlo Haiti, Robertson obvinil z katastrofy karibský lid, který přijal vúdú a údajnou smlouvu s ďáblem uzavřenou v době jeho založení.

„Sešli se a přísahali ďáblu. Řekli: ‚Budeme ti sloužit, když nás osvobodíš od Francouzů‘. Pravdivý příběh. A tak ďábel řekl: ‚Dobře, platí,'“ prohlásil Robertson.

V průběhu roku 2010 Robertson podporoval dekriminalizaci marihuany, jednou tvrdil, že lidé, kteří uzavřeli manželství s osobami trpícími Alzheimerovou chorobou, se s nimi mohou kvůli této nemoci rozvést. Navrhoval také, aby Spojené státy zavraždily venezuelského diktátora Huga Cháveze, za což se později omluvil.

Jako věrný stoupenec bývalého prezidenta Donalda Trumpa nepřesně předpověděl, že Trump v roce 2020 znovu vyhraje, aby později v prosinci téhož roku uznal, že demokratický vyzyvatel Joe Biden vyhrál právem.

V srpnu 2017 byl Robertson hospitalizován po pádu z koně. Utrpěl drobná zranění a ještě téhož měsíce se vrátil k moderování pořadu „Klub 700“.

V roce 2018 Robertson utrpěl embolickou mrtvici, kvůli které musel být několik dní hospitalizován. Později téhož měsíce se k moderování pořadu vrátil a své uzdravení označil za příklad „zázračného Božího uzdravení“.

Počátkem října 2021, v rámci 60. výročí „Klubu 700“, Robertson oznámil, že po 55 letech odchází z pozice pravidelného moderátora tohoto dlouholetého křesťanského pořadu.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 9. června 2023 Foto: screenshot YouTube – Pat Robertson

Tags: ,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář