Čínští křesťané používají platformu Zoom pro církevní účely. Komunistická vláda to ztěžuje

Pastoři hledají nové možnosti, protože jejich dosavadní videokonferenční platformu sužují technické potíže.

Jednoho horkého srpnového večera se Yong Shao, vedoucí malé skupinky domácího sboru ve velkém městě v severní Číně, chystal zahájit týdenní studium Bible pomocí aplikace Zoom, když začal dostávat od členů své malé skupinky příval zpráv s nečekaným problémem: aplikace Zoom jim nefungovala.

SOUVISEJÍCÍ Křesťanská organizace se ohrazuje proti zprávě Pew, která naznačuje úbytek křesťanů v Číně

Yong, profesionál v oblasti IT, se pustil do řešení problémů. Navrhl jim, aby aktualizovali aplikaci Zoom a přešli na používání mobilních dat místo Wi-Fi. V minulosti tyto triky fungovaly, když Zoom nefungoval – ale tentokrát nic. Jako náhradní plán se rozhodli přejít na skupinový hovor pouze se zvukem na WeChat, kterému se Yongova církev obvykle vyhýbala kvůli vládnímu dohledu a cenzuře v této aplikaci. Magazín Christianity Today ve svém článku z bezpečnostních důvodů změnila všechna jména osob.

Naštěstí se skupina nesetkala s žádným přerušením nebo náhlým ukončením, i když zmiňovala citlivá náboženská slova jako Kristus a věčný život. Přesto aplikace omezila počet účastníků na 15 osob, takže někteří se nemohli připojit a vedoucí skupiny nemohl sdílet zvukový záznam písní, které měli v plánu zpívat.

Od té noci se Yong a malá skupinka nadále potýkali s problémy s aplikací Zoom a nezbývalo jim nic jiného než nadále používat WeChat.

Podle rozhovorů, které magazín Christianity Today vedl s devíti čínskými církevními vedoucími, se s podobnými problémy při používání služby Zoom v posledních třech měsících potýkaly i další křesťanské organizace v Číně. Ačkoli společnost neučinila žádné oficiální oznámení o odchodu z Číny (na webové stránce se stavem služby Zoom je uvedeno, že v Číně funguje), na výpadek si stěžovali také uživatelé na platformě Reddit a na webových stránkách Zoomu.

Vzhledem k tomu, že řada technologických společností je v Číně zakázána – včetně společností Meta, X (dříve Twitter) a Google – stal se Zoom záchranným lanem pro domácí sbory, které ji v době pandemie využívaly na online shromáždění. Aplikace je nejen uživatelsky přívětivá, ale je považována za relativně bezpečnou pro neregistrované církve, které chtějí uchránit svou komunikaci před vládním sledováním (ačkoli společnost souhlasila s potlačením citlivých projevů, aby mohla zůstat v Číně). Zatímco WeChat je známý tím, že přerušuje konverzace nebo maže zprávy s citlivou tématikou. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 12. prosince 2023 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář