Íránci konvertují v domácích církvích

Francie/Írán – Do Evropy přijíždí stále více íránských křesťanů. Zpravidla se svou vírou nechlubí, jsou nedůvěřiví. Bojí se, že je tajná islámská policie může sledovat i za hranicemi země. Mluví o tom kněz Jean-Marie Humeau, který poskytuje pastorační péči íránským křesťanům ve Francii.

Situace křesťanů v Íránu se neustále zhoršuje, navzdory oficiálním deklaracím o upevňování vatikánsko-íránské spolupráce. Nadávno například vláda vydala směrnice, podle nichž muslimové nesmějí ve svých firmách zaměstnávat křesťany. V nejobtížnější situaci však jsou muslimové, kteří konvertují ke křesťanství. A paradoxně – navzdory nepřejícím podmínkám – takových případů přibývá, říká pro Vatikánský rozhlas kněz Humeau.

„Íránská ústava předvídá existenci dvou katolických církví: arménské a chaldejské. Problém nicméně spočívá v tom, že od určité doby narůstá počet obrácení v tzv. domácích církvích. Zůstávají v těchto domácích komunitách, protože změna náboženství je v islámu zakázána a apostaze se trestá velmi přísnými tresty. Oficální církve, uznávané státem, je tedy nemohou přijmout, zakazuje jim to náboženská policie. Kristovo evangelium však Íránce přitahuje a nemálo z nich se konvertuje,“ uvedl.

„Když však jejich obrácení vyjde najevo, nemohou v Íránu zůstat. Křesťané proto utíkají, nejčastěji přes Turecko, protože tam mohou vycestovat na turistické vízum. Když přicházejí do Francie, nejsou příliš dobře přijímáni. Mnoha institucím je zatěžko pochopit, že změna náboženství vyžaduje opuštění země. Přesto však přijíždějí a je jich stále více. Snažíme se tedy v rámci katolických východních komunit zorganizovat určité struktury, v nichž by mohli být přijímáni.“

Humea podotýká, že není snadné získat důvěru íránských křestánů. Jsou velmi nedůvěřiví, vědí, že islámská náboženská policie může infiltrovat také do křesťanského prostředí ve Francii. Pomáháme jim ovšem, aby při zachování veškeré diskrétnosti navázali kontakt s jinými křesťanskými utečenci z Íránu a aby mohli rozvinou síť vztahů, dodává francouzský kněz.

Režim v Íránu přiznal bezprecedentní růst církve

V Íránu zesiluje pronásledování křesťanů, církev však stojí pevně. Ve skutečnosti dokonce stále roste. V této zemi Blízkého východu, je konverze od islámu nebo sdílení jiné víry nezákonné. Muslimové však přicházejí ke Kristu tak rychle, že íránští vládní představitelé uznávají exponenciální růst církve.

Íránský ministr Mahmúd Alavi, který hovořil na shromáždění šiitských muslimských duchovních, otevřeně přiznal předvolání křesťanských konvertitů k výslechu a řekl, že masové konverze „se dějí přímo před našima očima“.

Alavi připustil, že jeho úřad spolupracuje s muslimskými náboženskými semináři v boji proti domnělé hrozbě hromadných konverzí ke křesťanství v celé zemi.

Open Doors uvádí, že Alavi ve svém projevu také připustil, že „tito konvertiti jsou obyčejní lidé, kteří pracují jako prodavači sendvičů nebo v podobných profesích.“

Podle Mansoura Borjiho to představuje „obrovský posun“ od obvyklé íránské rétoriky, že konvertité jsou agenti Západu.

„Je také zajímavé vidět, jak ministr zpravodajství přiznává konverzi celých rodin,“ řekl Borji a poznamenal, že se jedná o „připuštění, že takové konverze nejsou zdaleka vzácnou událostí; spíš se dějí hromadně a po celé zemi, “ cituje Borjiho Open Doors.

Islámští duchovní údajně vyjadřují vážné obavy z toho, že mnoho mladých lidí přechází ke křesťanství. Jeden vedoucí islámského semináře, Ajatolláh Alavi Boroujerdi, poznamenal, že „přesné informace naznačují, že mládež ve městě Qom konvertuje ke křesťanství a navštěvují domácí sbory.“ Qom je sedmým největším městem v Íránu a také je epicentrem islámských studií, dodává k informaci Open Doors.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

 

-red-  Datum: 19. ledna 2020  Foto: Open Doors – křesťané z Íránu

Tags: ,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář