Jak s dětmi mluvit o válce na Ukrajině? 

Minulý týden jsem jako rodič musel udělat jednu z nejtěžších věcí: mluvit se svými dětmi o velmi vážném tématu. V tomto případě šlo o válku.

Tyto rozhovory jsou těžké, ale důležité. Někdo naše děti bude učit o válkách a násilí. Mnohem lépe bude, když to budeme my, protože nikdo není vhodnější, aby proměnil rozhovor o válce v rozhovor o Bohu.

Níže jsou uvedeny některé body rozhovoru, které jsem použil.

Mír není normou; je to výjimka.

Důležitou lekcí Bible – a historie – je, že mír je vzácný. Bůh není překvapen, když národy mají hněv (Sk 4,25; srov. Ž 2). Ani my bychom neměli být. I když jsou všichni lidé stvořeni k Božímu obrazu, jsou padlí a schopni strašlivého zla. Pokrok a čas to nezměnily; vůdci jsou stejně zkorumpovaní, touží po moci a násilníci jako vždy. Udělali bychom dobře, kdybychom na to pamatovali v dobách relativního míru.

SOUVISEJÍCÍ – „Toto není naše válka,“ říká ruský pastor. „Milujeme svoje ukrajinské bratry a sestry“ 

Ale za mír stojí bojovat!

Ptám se svých chlapců znovu a znovu: „Kdy je jediný čas, kdy smíte s někým bojovat?“ Odpovídají: „Když chráníte někoho jiného.“ Ano, jsme padlí, ale byli jsme stvořeni pro mír. To je obraz Boha v nás a stojí za to bojovat. Ve skutečnosti je to jediný důvod, proč bychom měli bojovat. Protože Bůh miluje a chrání nevinné (Dt 19:10), nejsme tváří v tvář nevyhnutelnému zlu pasivní – místo toho musíme být věrní.

Zlo je skutečné, ale my se nemusíme bát.

„Je to špatné, ale nemusíte se bát,“ řekl jsem svým synům. Naší odpovědí na zlo by měla být statečnost, nikoli překvapení. Můžeme být stateční, protože víme, že Kristus přemohl svět (Jan 16,33). Křesťan se nemusí bát smrti a utrpení. Když čelíme zlu, můžeme svobodně dělat to, co je správné, nejen to, co je bezpečné. Využijte světové krize, abyste dětem připomněli, že křesťanský postoj tváří v tvář zlu je spíše odvaha než zbabělost. O tyto příležitosti není nouze.

Je dobré a správné se rmoutit nad násilím.

Strach není správná reakce, ale smutek ano. Nářek je skutečně nezbytný, protože násilí je vždy dobré oplakat. Není správné, že jsou u moci zlí lidé. Není správné, že chudí jsou ušlapáni a nevinní umírají. A není jen přijatelné říkat to Bohu – je v pořádku naříkat (viz například Ž 73). Je také důležité, aby naše děti viděly, když pláčeme. Musíme jim dovolit, aby nás viděli zlomené zlem a utrpením, aby věděli, že existuje i jiný způsob, než to jen bezcitně přijmout. Můžeme plakat nad zlem a být stateční zároveň. Ve skutečnosti je to někdy ta nejodvážnější věc.

SOUVISEJÍCÍ – Ruští evangelikálové se postí a modlí za mír. Apelují na Putina, aby ukončil válku

Bůh je spravedlivý.

Mluvit o soudu není populární. Ale to je hlavně proto, že nerozumíme zlu. Mnohokrát, když zlo zvedá hlavu, chceme, aby přišel nějaký hrdina a vše napravil. No, jeden přichází a jmenuje se Ježíš. Bude soudit svět. (Právě proto je dobrá zpráva o Ježíši tak úžasná – nám, kteří si zasloužíme soud, je odpuštěno!) Ale připomeňte sobě i svým dětem, že Bůh slyší ze země pláč nevinné krve (Gn 4,10). Nenechá to bez trestu. Dobro možná v našem životě nezvítězí, ale dobro nakonec zvítězí. 

Musíme se modlit.

Jedním z nejradikálnějších křesťanských činů tváří v tvář zlu je modlitba. Modlitby nemusí být složité. Postačí jednoduché prosby o milost. Pane, dej mír Ukrajině. Dej jim odvahu. Dej nám také odvahu. Ať dobro zvítězí. Pane měj slitování. Drž nás pevně. Sešli svůj pokoj. Ti, kdo nosí Boží zbroj, se „stále modlí“ (Ef. 6,18). 

Musíme si spolu hrát.

Ano, hrát. I to je akt odvahy tváří v tvář zlu. Pamatujte, že tento rozhovor je pro starší děti – ale i starší děti jsou stále dětmi! Jedním z nejlepších darů, které jim můžete dát, je biblická pravda, že svět bude nakonec v pořádku (Jan 16,33). Představte si hru jako liturgii proti zlu. Nebuďte rozzlobení nebo vyděšení. Rodiče jsou jako strážci, kteří zadržují nápor veškeré temnoty světa, takže se obývací pokoj může stát místem hry. Takže do toho a buďte rodičem pro své děti. Jsou to právě těžké časy, kdy nás naše děti nejvíce potřebují. 

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

Autor: Justin Earley Zdroj: The Gospel Coalition Datum: 7. března 2022 Foto:

Tags: ,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář