Když pastorova manželka čelí depresím

Někdy, když se pastorova manželka potýká s depresí, čelí tomu sama. Cara Croftová pro stránku ChurchLeaders.com popisuje, že někdy má dojem, jako by ji psychické problémy provázely po celý život.

První velký záchvat deprese přišel v prvním ročníku vysoké školy, když začala pociťovat tlak ve vztahu se svým otcem. Rodiče se rozvedli, když jí byly tři. Velmi si přála, aby vztahy v její rozpadlé rodině byly v pořádku, ale nebylo v jejích silách to vyřešit.

Navštívila poradce, aby si o svém problému s někým promluvila. Když se dnes ohlédne, tak vnímá, jak čas na vysoké škole si Bůh použil k tomu, aby ji přes její hlubokou zlomenost naučil větší závislosti na Něm.

SOUVISEJÍCÍCharles Spurgeon věděl, co obnáší život s depresemi

Když se vdala, svěřila se svému manželovi, že mívá psychické problémy, ale tehdy, tomu ještě nevěnovali pozornost.

Další záchvat deprese přišel, když jako rodina sloužili tři roky v místním sboru. Její nejmladší dítě se narodilo o měsíc dříve, přičemž celý poslední rok prožili s různými zdravotními problémy s dalšími děti, které byly několikrát operované. Péče o čtyři děti, manžela, společenství a domácí vyučování ji přivedlo na pokraj fyzických a psychických sil.

Newsletter Křesťan dnes – týdenní přehled nejdůležitějších zpráv

Po roce plném bojů si přiznala, že potřebuje pomoc. Dostala se na místo temnoty, kde už neprožívala žádnou radost ani naději. Po několika měsíčním poradenství se oblak deprese vzdálil a opět byla schopna najít pokoj a radost ze života a ze vztahu s Bohem.

Ve svém svědectví vysvětluje, že bitva s depresí ale definitivně neskončila. Myšlenky o vlastním selhání a nedokonalosti k ní přicházely i nadále. V té době brala do ruky Boží slovo, aby si připomněla svou identitu v Kristu.

Pro ty, kteří s depresemi nemají zkušenosti, vysvětluje, že se jedná o boj, který nemá jednoduché ani rychlé řešení. I když nerozumí, jak a proč deprese přicházejí, ona si ze svých bojů vzala několik osobních zkušeností.

Deprese přichází a odchází také od křesťanů – dokonce se to týká i manželek pastorů

Připomíná, že Bůh v tom všem je s věřícími. On je věrný a zůstává se svými dětmi i v těch nejtemnějších chvílích života, ať to už cítíme nebo ne.

V boji s depresemi potřebujeme pomoc lidí

Croftová vysvětluje, že má několik velmi blízkých přátel, kteří důvěrně znají její boj s depresí. Když má psychické problémy, tyto sestry v Kristu ji podporují a připomínají biblické pravdy. Společně tráví čas a modlí se za ni.

SOUVISEJÍCÍBiskupové a lékaři varují před nárůstem dětské sebevražednosti

Manžel jí prokazuje svou bezpodmínečnou lásku

Často ji trápilo pomyšlení, že manžel bude zklamaný, když opět zpozoruje její boje. Je však pokaždé ohromena jeho láskou a péčí.

Velmi dobře si uvědomuje, že i z jeho strany se jedná o velkou oběť, kterou svým přístupem přináší a oceňuje to, že přes všechny společné zápasy jsou stále spolu.

Její lékař se stal neocenitelnou pomocí v boji s depresí

Byl to právě on, kdo často rozpoznal příznaky přicházející deprese. Pracoval s ní, aby se ujistil, že neexistují žádné jiné fyzické příčiny její deprese.

Rozbor krve například ukázal, že má velmi nízkou hladinu vitaminu B12, přičemž deprese je vedlejší příčinou tohoto stavu. Zvýšením hladiny B12 v krvi nevyřešilo její problémy s depresí úplně, ale diagnóza a následná péče hrála důležitou roli při řešení celého problému.

Jako poslední nejdůležitější bylo neustálé připomínání její celistvosti, kterou v Kristu má a zároveň její závislosti na Něm

Kristus je ten, kdo jí v těchto dobách podporuje. Jako Boží dítě se plně nachází v rukou svého Otce a On je schopen ji vyvést z jámy deprese.

Depresi se naučila vnímat jako dar od Boha, protože si uvědomuje svou závislost na Bohu a díky tomu také zůstává pokorná a zlomená. Právě v tom čase Bůh uzdravuje její staré a bolestivé rány.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 9. září 2021 Foto: Pixabay – ilustrační

Tags: ,,,,,,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář