Bibličtí učenci se přou o definici „falešného proroka“, neshodnou se na klasifikaci Bennyho Hinna

Bibličtí učenci z různých teologických směrů vedli debatu o biblické definici „falešného učitele“ a „falešného proroka“ – a o tom, zda kontroverzní evangelisté jako Benny Hinn, Mike Bickle a Sid Roth do této kategorie patří, či nikoli. 

Ve čtyřhodinové diskusi u kulatého stolu debatovali Justin Peters, vedoucí Justin Peters Ministries, a Jim Osman, autor a pastor sboru Kootenai Community Church, s Michaelem Brownem, moderátorem podcastu „Line of Fire“, a Samem Stormsem, emeritním pastorem sboru Bridgeway v Oklahoma City.

SOUVISEJÍCÍOsm významných charismatických vůdců prohlásilo Mikea Bicklea za „nezpůsobilého“ ke službě

Portál The Christian Post informuje, že první hodina debaty byla zahájena zaměřením na biblická kritéria pro označení někoho za falešného učitele nebo proroka, přičemž všichni účastníci se shodli na tom, že falešný učitel propaguje hereze, které jsou v zásadním rozporu se základními doktrínami křesťanství, jako je Kristovo božství, spasení z milosti skrze víru a vzkříšení. 

Rozhovor se však rychle dostal na spornější půdu a čtyři muži se zabývali otázkou, zda osoby, které se ve svém učení dopustily významných chyb, ale později činily pokání, mohou být stále považovány za falešné učitele.

Značná část diskuse se soustředila na Hinna, který se stal terčem kritiky kvůli svému vyznávání teologie prosperity, učení o proroctvích a nadpřirozeném uzdravování.

Brown i Storms se o Hinnovi zmiňovali jako o „bratrovi“, který se podle nich ve svém učení dopustil významných chyb, ale později činil pokání. Čtyři muži diskutovali o účinnosti takového pokání, přičemž Peters a Osman tvrdili, že skutečné pokání musí být doprovázeno úplným ukončením služby a nápravou. Brown a Storms však navrhovali diferencovanější přístup, který připouští možnost skutečné změny a pokračování ve službě pod podmínkou odpovědnosti.

SOUVISEJÍCÍBýt bohatý v Kristu. Costi Hinn a jeho cesta od evangelia prosperity k reformované teologii

„Osobně… Zdráhám se vynášet soudy o věčném stavu duše jednotlivce, pokud tento jednotlivec otevřeně a výslovně nepopírá základní biblické pravdy evangelia,“ řekl podle CP Storms.

„Může být svérázný, pokud jde o jeho osobnost. Mohou být manipulativní, pokud jde o jejich styl služby. Mohou mít pokřivené názory na peníze. Myslím, že se všichni shodneme na tom, že celé evangelium prosperity je odporné. Ale mnozí z těch, kteří ho potvrzují, věří, že pro to mají biblické důvody; ve skutečnosti ve svém srdci a ve své duši věří, že je to Boží záměr, jak mají křesťané žít. … Nehodlám Hinna poslat do pekla, dokud neuvidím výslovnou neukázněnou nemorálnost, modlářství a popírání základů křesťanské víry.“

Osman poukázal na to, že Hinn nikdy veřejně neprojevil pokání za to, že před několika desetiletími učil herezi o „devítičlenném božstvu“, a nadále využívá evangelium prosperity k okrádání chudých, což ho podle něj kvalifikuje jako falešného učitele. 

„Myslíte si, že Benny Hinn je člověk, který miluje Ježíše, miluje Krista,“ řekl Osman na Stormsovu adresu. „Chtěl bych vám říci, že každý člověk, který dává falešná proroctví, nezajímá se o Boha natolik, aby mu vkládal do úst slova, která neříká, přivolává na Boha potupu, který vědomě předkládá falešné zázraky, falešná znamení a divy, dělá to vědomě, záměrně a po desetiletí říká chudým a nemocným lidem: ‚Dejte mi peníze a Bůh vám požehná‘ – to v mé knize není někdo, kdo miluje Krista. To je někdo, kdo Krista nenávidí. To je někdo, kdo nenávidí biblického Krista. Možná miluje Ježíše, kterého si vytvořil k obrazu svému, ale nemiluje Ježíše z Bible. Kde je v tomto člověku přesvědčení Ducha svatého? Kde je náprava?“

Rozhovor se dotkl také nebezpečí extrémního odsuzování v křesťanském společenství. Storms a Brown vyjádřili obavy, že termín „falešný učitel“ je někdy používán příliš široce a potenciálně odsuzuje osoby, které zastávají odlišné, ale neheretické názory na podružné otázky, jako je eschatologie nebo působení duchovních darů. To by podle nich mohlo vést ke zbytečnému rozdělení a bránit poslání církve.

Brown přesunul řeč na Martina Luthera, klíčovou postavu protestantské reformace. Brown se zeptal, zda Lutherovy antisemitské spisy a výzvy k tvrdému zacházení se Židy, které byly později využity k podněcování nacistické propagandy, ho mohou klasifikovat jako falešného učitele, přestože jeho přínos protestantské teologii je zásadní.

„Propagoval věci, které podkopávají evangelium,“ řekl Brown. „Mnoho Židů si myslí, že křesťanství je kvůli Martinu Lutherovi ubohé a zavrženíhodné … přinejmenším z našeho pohledu … je zde do očí bijící dvojí metr, nerovná míra a Bůh nenávidí nerovné míry a váhy.“

Peters odpověděl, že ačkoli se nepovažuje za „Lutherova apologetu“ a v řadě otázek se zesnulým teologem nesouhlasí, nemyslí si, že by byl „falešným učitelem“.

„Soudě podle učení, které poskytl ohledně evangelia, ho nemohu na základě toho a věcí, které v těchto ohledech učil, označit za falešného učitele,“ řekl.

Diskuse se poté stočila k současným křesťanským vedoucím, včetně Mika Bickleho z Mezinárodního domu modlitby v Kansas City (IHOPKC). Šest měsíců po natočení této diskuse u kulatého stolu byl Bickle obviněn ze sexuálního zneužívání, což Brown a Storms přiznali ve společném prohlášení sdíleném v tomto videu.

Bickleho tvrzení o nadpřirozených zážitcích a jeho spojení s kontroverzními osobnostmi vyvolalo otázky ohledně rozlišování a potvrzování prorockých zážitků v křesťanské komunitě. Peters, Osman, Storms a Brown diskutovali o výzvách spojených s ověřováním takových zkušeností a o významu empirických důkazů a biblického souladu při hodnocení novodobých proroků a učitelů.

„Domnívám se, že Mike Bickle v řadě věcí lhal. V neposlední řadě tvrdí, že byl nejméně dvakrát v nebi. Tomu nevěřím,“ řekl Osman.

Storms na obranu Bickla zdůraznil složitost rozlišování pravého a falešného učení v kontextu charismatických zkušeností. Poukázal na případy, kdy byly Bickleho prorocké zkušenosti údajně empiricky ověřeny, a zdůraznil potřebu pečlivého a diferencovaného přístupu k rozlišování, který zohledňuje jak obsah učení, tak charakter učitele.

„Mike Bickle je pravděpodobně můj nejlepší přítel na tomto světě,“ řekl Storms. „Když slyším lidi říkat, že Mike Bickle je falešný učitel, rozčiluje mě to. Opravdu mě to štve, protože toho člověka znám. Nemluvíme jen o sledování služby. Znám toho člověka osobně.“

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 22. března 2024 Foto: Wikimedia Commons – Benny Hinn

Tags: ,,,

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář