Osobnosti, které zemřely v roce 2023 

V tomto článku naleznete seznam významných osobností, které zemřely v roce 2023.

Zemřel vlivní americký letniční pastor Jack Hayford

Ve věku 88 let let zemřel vlivní americký letniční pastor Jack Hayford. Hayford byl zakládajícím pastorem sboru Církev na cestě v kalifornském Van Nuys, kde působil více než tři desetiletí. Kongregace se rozrostla z původních 18 členů na více než 12 000 v době, kdy se v roce 1999 vzdal své pozice. 

Zemřel australský kardinál George Pell, kdysi třetí nejvyšší muž Vatikánu

Ve věku 81 let zemřel v Římě australský kardinál George Pell, který byl v minulosti jako prefekt ekonomického sekretariátu třetím mužem Vatikánu. Informovaly o tom tiskové agentury. Pell byl nejvýše postaveným katolickým duchovním uvězněným za sexuální zneužívání, v roce 2020 ho australský nejvyšší soud osvobodil. Papež František Pella ocenil za píli při reformě vatikánských financí a také za víru „i v hodině soudu“.

Zemřel dlouholetý regenschori Týnského chrámu Bohuslav Korejs

Zemřel Bohuslav Korejs, sbormistr a dlouholetý regenschori Týnského chrámu v Praze. Bylo mu 97 let. Korejs zhudebňoval žalmy v češtině, jejich soubor je v českých zemích dosud nejužívanější hudební příručkou chrámových varhaníků. V roce 2015 dostal cenu ministerstva kultury za hudební aktivity v oboru zájmových uměleckých aktivit.

Zemřel zakladatel organizace Operace Mobilizace George Verwer 

Věřící z celého světě vzdávají hold Georgu Verwerovi, zakladateli organizace Operace Mobilizace. Čtyřiaosmdesátiletý misionář zemřel po těžké nemoci ve svém domě nedaleko Londýna obklopen rodinou.

Zemřel baptistický pastor, teolog a spisovatel Charles Stanley

Ve věku 90 let zemřel Charles Frazier Stanley, populární televizní kazatel, spisovatel a zakladatel organizace In Touch Ministries, který v minulosti zastával funkci předsedy Jižních baptistů (SBC). 

Zemřela někdejší představitelka evangelické církve a poslankyně Čejková

Ve věku 86 let zemřela někdejší synodní kurátorka Českobratrské církve evangelické a poslankyně Federálního shromáždění za Občanské fórum a Občanské hnutí Mahulena Čejková. ČTK to sdělila její rodina.

Zemřel populární spisovatel rabín Harold Kushner. Jeho knihy se staly bestsellerem 

Zemřel Harold Kushner, jeden z nejvlivnějších rabínů 20. století, jehož díla oslovila miliony lidí. Kushner, který se 3. dubna dožil 88 let, zemřel v pátek v Cantonu ve státě Massachusetts, jen několik kilometrů od synagogy, kde byl více než tři desetiletí laureátem rabínské ceny.

Zemřel Paul Eshleman, který přinesl film „Ježíš“ až do posledních končin země

Dne 24. května zemřel ve věku 80 let Paul Eshleman, evangelizační stratég, který zorganizoval jednu z největších akcí 20. století, aby každý člověk na světě mohl alespoň jednou slyšet, že Bůh ho miluje.

Zemřel vlivný americký evangelikál Pat Robertson

Ve věku 93 let zemřel americký evangelikální televizní kazatel, konzervativní politik a podnikatel v médiích Pat Robertson. Podle agentury Reuters to uvedla společnost Christian Broadcasting Network, kterou Robertson založil v roce 1960. Robertson mimo jiné proslul řadou kontroverzních výroků.

Zemřel překladatel Bible, který se snažil o usmíření mezi Korejci a Japonci

Reidži Ójama, překladatel japonské Bible a jeden ze zakladatelů Japonského evangelikálního sdružení, zemřel 16. května v Tokiu ve věku 96 let.

Překládat Bibli začal v roce 1960, začal dopisem Filemonovi a v roce 1978 přešel k vydání celého Nového zákona v japonštině. V japonštině byl překlad znám pod názvem „Bible pro moderního člověka“. Ójama však raději používal název: „Srozumitelná Bible“.

Zemřel finančník, který se staral o peníze britských letničních křesťanů

Pokud je známo, Carmel Jones založil jedinou finanční instituci v dějinách Velké Británie, která vznikla na základě náboženské vize. „Neměl jsem nikoho, kdo by mě vedl, kromě Boha,“ řekl Jones. 

Ukrajina vzpomíná na zemřelého teologa Kozlovského, soustrast vyjádřila i ČR

Ukrajinská média dnes vzpomínají na ukrajinského teologa a duchovního Ihora Kozlovského, který zemřel na infarkt. Devětašedesátiletého religionistu v minulosti dva roky věznili proruští separatisté z takzvané Doněcké lidové republiky (DNR). Soustrast s úmrtím intelektuála a bojovníka za lidská práva vyjádřilo na sociální síti X i české ministerstvo zahraničních věcí.

Tim Keller: Průkopnický misionář pro sekulární věk

Známý americký pastor Timothy Keller zemřel v pátek 19. května pokojně ve svém domě na Manhattanu po tříletém boji s rakovinou.

Křesťané na celém světě si Kellera cenili jako městského misionáře, kazatele a spisovatele.

Spolu se svou manželkou Kathy založil v roce 1989 presbyteriánskou církev Redeemer v New Yorku. Uprostřed hluboce sekulárního prostředí se tato církev stala dynamickou misijní stanicí. Svými promyšlenými kázáními, hlubokou sociální angažovaností a holistickým chápáním povolání si Keller získal mimořádný ohlas mezi mladými sekulárními skeptiky.

Zemřel  pastor Uwe Holmer, který odpustil komunistickému diktátorovi

Pro Uweho Holmera nebyla tato otázka jednoduchá. Ale byla zásadní. Bude věřit tomu, co řekl Ježíš?

Východoněmecký diktátor Erich Honecker ho žádal o pomoc. Honecker byl dlouholetým nepřítelem církve, mocným ideologickým odpůrcem křesťanství, který se v Německé demokratické republice snažil potlačovat a kontrolovat věřící lidi, a osobně po léta obtěžoval a šikanoval Holmerovu vlastní rodinu.

Ve věku 88 let zemřel zakladatel misijní organizace YWAM Loren Cunningham

Loren Cunningham, spisovatel a zakladatel významné křesťanské mládežnické organizace Youth With a Mission, zemřel na rakovinu. Bylo mu 88 let.

Zemřel astronaut Apolla 8, který z vesmíru četl biblickou pasáž o stvoření 

Frank Borman, astronaut, který vybral úvodní pasáže z knihy Genesis, aby je přečetl během první pilotované mise na oběžnou dráhu Měsíce, a na závěr štědrovečerního vysílání požádal Boha, aby požehnal všem na „dobré Zemi“, zemřel 7. listopadu ve věku 95 let.

Zemřel letniční kazatel Carlton Pearson, který odmítl existenci pekla

Bývalý vůdce letniční církve Church of God in Christ a žák Orala Robertse řekl, že svou nálepku „kacíře“ nosil „jako odznak“.

Když byl Carlton Pearson teenager, vyhnal v církvi démona. Byl synem a vnukem služebníků církve Church of God in Christ  (COGIC) a věděl, co má dělat. Podíval se na dívku před sebou – svou tehdejší přítelkyni – a začal v ní kárat ďábla a dovolávat se moci Ježíšovy krve.

Zemřel František Xaver Halas, první český velvyslanec ve Vatikánu

Ve věku 86 let zemřel diplomat, historik a překladatel František Xaver Halas, poslední československý a první český velvyslanec ve Vatikánu. Společně se svojí manželkou Dagmar Halasovou se zasloužil o český překlad Jeruzalémské bible. Na svých stránkách o tom informoval portál www.cirkev.cz.

Po křtu v Duchu svatém se vše změnilo. Zemřel vůdce charismatické obnovy v anglikánské církvi

Zemřel zakladatel organizace New Wine, bývalý vikář v St Andrews v Chorleywoodu, biskup David Pytches.

Biskup Pytches byl vlivným vůdcem charismatické obnovy v anglikánské církvi.  Založil hnutí New Wine, z něhož později vzešel Soul Survivor vedený Mikem Pilavchim.

Líbí se vám tento článek? Podpořte fungování novin

Abychom mohli vytvářet obsah, který čtete zdarma, spoléháme na dary od našich štědrých čtenářů, jako jste Vy.

Pomozte nám pokračovat v této misi a podílejte se na ní spolu s námi. 

-red- Datum: 29. prosince 2023 Foto: Redeemer – Tim Keller

Zanechej svou odpověď

Tvoje e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Děkujeme za váš komentář